İlk olarak 2004 yılında Tarsus Belediyesi, Sağlık ve Eğitim Vakfı ve Tarsus Amerikan Koleji tarafından organize edilmiştir. 12. Uluslararası Tarsus Maratonu 25 Mart 2018 tarihinde Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle yapılmıştır. 3 yıl ara verilen maratona 28 Kasım 2021 yılında 13. ve 14. Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu sadece Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilmiştir.

Türkiye Atletizm Federasyonu’nun 2023 faaliyet programında yer alan 15. Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu 22 Ekim 2023 tarihinde Tarsus’ta düzenlenecektir. Kayıtlar sadece internet üzerinden alınacaktır. Son kayıt tarihi 16 Ekim 2023’dir.

GENEL KONULAR:
1. Yarışmalar Atletizm Federasyonu ve IAFF yarışma kurallarına uygun olarak yapılacaktır.
2. Yarı Maraton; kulüp, ferdi ve yabancı uyruklu sporculara açık olup, kayıt yaptırırken yabancı uyruklu sporcuların pasaportlarını ibraz etmeleri gerekmektedir.
3. Yarı Maraton’da 22 Ekim 2023 tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş sporcular yarışabilecektir.
4. Yarışmanın madalya töreni ve aşağıda belirtilen miktarlardaki ödüller Finish noktasında saat 11:30’da başlayacak olan ödül töreninde verilecektir.
5. Yarışma sırasında sporcuların yanında hiçbir özel aracın seyrine izin verilmeyecektir. Parkurda sadece görevli araçlar bulunacaktır.
6. Maraton ile ilgili gerekli sağlık, güvenlik, ulaşım, yarışma parkurunun hazırlanması ve göğüs numaralarının temini, yarışmayı düzenleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecektir.
7. Tüm kategorilerde mesuliyet katılımcılara aittir. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin şehri her türlü mesuliyetten muaftır.

TEKNİK KONULAR:
1. Yarı Maraton 21,1 km olup, tüm yarışmacılar aynı mesafeyi koşacaktır.
2. Yarı Maraton çıkışı 09:00’da, Halk Koşusu çıkışı 09:30’da verilecektir.
3. Yarışma süresince yarışma parkuruna görevli araçların dışında araç alınmayacaktır.
4. Yarı Maratonda iki buçuk saatin üzerine çıkan sporcuların görevli araçlarla parkuru terk etmeleri sağlanacaktır. Bu süreden (2,5 saatten) sonra yarışı bitiren, parkurda koşan sporcuların dereceleri dikkate alınmayacak, bu sporcular sıralamada yer almayacaktır. Bu süreden sonra yetkililerin uyarılarını dikkate almayarak parkurda koşmaya devam eden sporcuların tüm sorumluluğu kendilerine aittir. Herhangi bir kaza ve olumsuz durumdan organizasyon komitesi sorumlu olmayacaktır.

 

ÖDÜLLER

5KM HALK KOŞUSU KATILIMCILARA SADECE MADALYA VERİLECEKTİR.
Türk Sporcular için Maraton ödülleri kümülatiftir. (Hem Genel Tasnifte hem Türk Sporcular Tasnifinde ödüle hak kazanan sporcu, her ikisini de alır.)
Ancak Genel Tasnifte Ödül alan Maraton Sporcuları Yaş Guruplarında Ödül alamaz.
Damga vergisi hak kazanılan ödülden kesilecektir.
Havale ücretleri ve masrafları hak kazanılan ödülden kesilecektir.