16 Aralık 2018 tarihinde 4. Uluslararası Mersin Maratonu 6 kategori şeklinde (42 km 195 m, 15K, 5K Halk Koşusu, Tekerlekli İskemle Yarışı, Çocuk Maratonu ve Özel Sporcular) gerçekleştirilmiş olup, 35’i Elit olmak üzere toplam 1365 atlet katıldı.

Pandemi dolayısıyla bir süre ara verilen ve en son 2018 yılında gerçekleştirilen Uluslararası Mersin Maratonu 10 Aralık 2023 yılında elite label kategorisinde yapılması planlanmaktadır. Uluslararası Atletizm Federasyonuna başvuruda bulunulmuş ve onay alınmıştır.

 

Türkiye Atletizm Federasyonu’nun 2023 faaliyet programında yer alan 5. Uluslararası Mersin Maratonu 10 Aralık 2023 tarihinde Mersin’de düzenlenecektir. Kayıtlar sadece internet üzerinden alınacaktır. Son kayıt tarihi 2 Aralık 2023’dür.

 

GENEL KONULAR:
1. Yarışmalar Atletizm Federasyonu ve IAFF yarışma kurallarına uygun olarak yapılacaktır.
2. Maraton; kulüp, ferdi ve yabancı uyruklu sporculara açık olup, kayıt yaptırırken yabancı uyruklu sporcuların pasaportlarını ibraz etmeleri gerekmektedir.
3. Maraton’da 10 Aralık 2023 tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş sporcular yarışabilecektir.
4. Yarışmanın madalya töreni ve aşağıda belirtilen miktarlardaki ödüller Finish noktasında saat 15:00’da başlayacak olan ödül töreninde verilecektir.
5. Yarışma sırasında sporcuların yanında hiçbir özel aracın seyrine izin verilmeyecektir. Parkurda sadece görevli araçlar bulunacaktır.
6. Maraton ile ilgili gerekli sağlık, güvenlik, ulaşım, yarışma parkurunun hazırlanması ve göğüs numaralarının temini, yarışmayı düzenleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecektir.
7. Tüm kategorilerde mesuliyet katılımcılara aittir. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin şehri her türlü mesuliyetten muaftır.


TEKNİK KONULAR:
1. Maraton 42,195 m olup, tüm yarışmacılar aynı mesafeyi koşacaktır.
2. Maraton’da Ferdi Sıralama ve Master Sıralaması yapılacaktır.
3. Maraton çıkışı 09:00’da, Halk Koşusu çıkışı 09:30’da verilecektir.
4. Yarışma süresince yarışma parkuruna görevli araçların dışında araç alınmayacaktır.
5. Maratonda beş saatin üzerine çıkan sporcuların görevli araçlarla parkuru terk etmeleri sağlanacaktır. Bu süreden sonra yarışı bitiren, parkurda koşan sporcuların dereceleri dikkate alınmayacak, bu sporcular sıralamada yer almayacaktır. Bu süreden sonra yetkililerin uyarılarını dikkate almayarak parkurda koşmaya devam eden sporcuların tüm sorumluluğu kendilerine aittir. Herhangi bir kaza ve olumsuz durumdan organizasyon komitesi sorumlu olmayacaktır.

YAŞ KATEGORİLERİ (MASTERLER):
KADINLAR        ERKEKLER
35-39                 35-39
40-44                 40-44
45-49                 45-49
50-54                 50-54
55-59                 55-59
60-64                 60-64
65+                    65-69
                          70-74
                          75-79
                          80+


MALİ KONULAR:
1. Maraton’da dereceye giren sporculara web sitesinde ödüller kısmında belirtilen miktarlarda ödeme yapılacaktır.
2. Ferdi sıralama haricinde, yarışın birincisi yarışı ödül tablosunda belirtilen sürelerde tamamlarsa, kendisine bonus para ödülü verilecektir. .
3. Yarışmalarda ödüller haricinde sporculara herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.
4. Türk Sporcular için Maraton ödülleri kümülatiftir. (Hem Genel Tasnifte hem Türk Sporcular Tasnifinde ödüle hak kazanan sporcu, her ikisini de alır.). Genel Tasnifte Ödül alan Maraton Sporcuları Yaş Gruplarında Ödül alamaz. Hem Türk Sporcular Tasnifinde hem yaş gruplarında ödüle hak kazanan sporcu, daha yüksek olan ödülü alır. .
5. Maratona katılan tüm sporculara, organizasyon komitesince yarışma logolu çanta, t-shirt ve chip verilecektir.
6. Yarışı bitiren her sporcuya madalya verilecektir.

 

ÖDÜLLER

5KM HALK KOŞUSU KATILIMCILARA SADECE MADALYA VERİLECEKTİR.
Ancak Genel Tasnifte Ödül alan Maraton Sporcuları Yaş Guruplarında Ödül alamaz.
Damga vergisi hak kazanılan ödülden kesilecektir.
Havale ücretleri ve masrafları hak kazanılan ödülden kesilecektir.
Dünya Atletizm Birliği Yol Yarışları Reglamanı gereği, Maraton Genel Sıralama ödüllerinden %2 kesinti yapılarak, sporcuların anti-doping fonuna katkısı olarak Dünya Atletizm Birliği’ne gönderilir.