GÖKOVA

Türkiye’nin en Güney Batı ucundaki Muğla ilinin sınırları içinde yer alan Akyaka, Gökova körfezinin doğu ucundadır. Marmaris ile Muğla’yı birleştiren yolun yaklaşık olarak orta noktasında bulunan Akyaka Beldesinin nüfusu kışın 1500 dolaylarında olup, yaz aylarında 3-4 bine ulaşmaktadır.

Antik çağlardan beri üzerinde yerleşim olduğuna inanılan bu topraklarda Akyaka günümüzde yakın yıllara kadar gözlerden uzak küçük bir balıkçı köyü olarak varola gelmiştir. Akyaka’nın “keşfi” ise 1970’lere dayanır.

GÖKOVA YARI MARATONU

-         Muğla’nın kültürel ve doğal mirasını, spor aracılığı ile tanıyabilmek,

-         Saklı kalan muhteşem bir doğada tüm koşu severler ile şehrimizde prestijli bir yarış imkanı yakalamak,

-         Kültür, doğa ve spor turizminin birlikteliği ile mavi ile yeşilin birleşiminde bu eşsiz coğrafyanın tanınabilmesini sağlayabilmek.

GENEL KURALLLAR


DİSKALİFİKASYON : Göğüs numarası veya yarış çipinin görünür şekilde olmaması, göğüs numarası ve yarış çipinin başka kişilere devredilmesi, yarış güzergahından çıkılması veya değiştirilmesi, resmi yarışmacı numarasının değiştirilmesi diskalifiye nedenidir.

TASNİF : Tek kullanımlık çipler ile net zaman ölçümü yapılacaktır. Yarışta, katılımcılara dağıtılacak olan tek kullanımlık çip geçerli olacaktır. Geçerli bir tasnif gerçekleşebilmesi için koşucuların başlangıç noktası, dönüş noktalarında ve bitiş noktalarında bulunan ölçüm noktalarından geçmeleri gerekmektedir. Göğüs numaraları buruşturulmamalı, katlanmamalı ve yerleri belirlenmiş noktalardan toplu iğne ile göğüs hizasında tutturulmalıdır.

KATEGORİZASYON : Yarı Maraton(21K), 10K ve 5K için E/K ilk üç sırada bitiren sporcular genel klasman olarak değerlendirilecektir. Genel klasmanda derece alan sporcular yaş kategorisinde değerlendirilmeyecektir. E/K -30, E/K 30-39, E/K 40-49, E/K 50+ yaş kategorilerine göre değerlendirme yapılacaktır.

*5K Genel Klasman derecesi mevcut olup yaş kategorisi bulunmamaktadır. 

GENEL YARIŞ KURALLARI : Gökova Yarımaratonu yarış ve güzergah kontrolü Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) tarafından ve güzergahta/bitiş noktasında yer alan Resmi Hakemler ve Tasnif Ekibi tarafından gerçekleştirilecektir. Katılımcılar yarış kitlerini teslim alabilmek için kimlik ibraz etmek ve feragatnameyi imzalamak zorundadır. Her katılımcı kendi kitini şahsen teslim almak zorundadır. Başka birisi başkasına ait kiti teslim alamaz.Numara ve yarış kiti dağıtımı koşu öncesi Cumartesi ve Pazar günü gerçekleşecektir. Katılımcılara göğüs numarası ile çanta ve ölçüm çipi verilecektir.

ZAMAN SINIRI : Yarı maraton yarış parkuru için zaman sınırı 3 saattir. Bu süreden sonra tüm parkur trafiğe açılacaktır. Halen parkurda bulunan koşucular kontrollü bir şekilde yol kenarından veya kaldırımlardan koşmaya devam edebilecektir.

TOPLAMA ARACI : Son koşucunun arkasından ilerleyecektir.

DROP BAG : Akyaka Eski Pazar Yeri’nde oluşturulacak Drop Bag Alanı start öncesi bırabilirsiniz. (emanet eşya bırakma alanı) s

* ÖNEMLİ : 21K etabında yarışacak olan tüm sporcuların KİT alımında geçerli bir sporcu lisansı veya son 6 ay içerisinde alınmış sağlık raporu ibraz etmeleri zorunludur.

* ÖNEMLİ : Yarı maraton için zaman sınırı olan 3 saatten sonra yarışı tamamlayan koşucular tasnife giremez, sertifika ve madalya için herhangi bir hak iddia edemez.

* ÖNEMLİ : Kayıt işlemini tamamlayan katılımcılar Gökova Yarı Maratonu’nun tüm kurallarını okumuş ve onaylamış kabul edilir. Organizasyona dair belirtilen tüm bilgilerde değişiklik yapılabilir (ör: güzergah, tarih, fuar alanı vb.). Değişikliklerle ilgili bilgiler için lütfen web sitemizi düzenli olarak ziyaret ediniz.