KOŞU HAKKINDA
TATD olarak bu sene ilkini düzenlediğimiz”14 Mart Tıp Bayramı Koşusu” her sene tıp camiasında büyük düşlerle ve umutlarla kutlanan Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında 10 Mart 2024 de gerçekleşecektir. Katılımcılar kültürlerin harmanlandığı başkentimizde, Atatürk Çoçukları Parkı’nda Çubuk Nehri’nin kenarında ve tertemiz havada koşmanın keyfini yaşayacaklardır.
Osmanlı’nın ilk tıp fakültesi olan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane 14 Mart 1827 tarihinde açılmıştır. 14 Mart 1919’da Hikmet Boran önderliğindeki tıp öğrencileri üniversitenin kuruluş yıldönümünü kutlama bahanesi ile toplanarak, işgale karşı tarihi fakülte binasına Türk bayrağını asarlar. İşgal güçleri engellemeye çalışsalar da tıp öğrencilerini durduramazlar. Tıbbiyelilerin kararlı duruşları sayesinde bu karanlık günlerde göklerde dalgalanan Türk bayrağı bir umut ışığı gibi parlar. O günden sonra da 14 Mart ülkemizde Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlar.
Özveriyle yaptığımız işin sadece günlük kutlamalarda kalmaması, bu pandemi sürecinde daha da anlam kazanan Tıp Bayramı’nın sağlık çalışanları kadar ülkemiz için de kıymetli ve önemli hikayesini bilmek ve yaşatabilmek adına , bu güne farklı bir anlam kazandırmak adına “ 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu”nu düzenledik.

Adımlarınız yüzlerce adıma karışsın, anılarınıza yeni bir hikaye eklensin.
Tıp Bayramı’nın enerjisi hepimize geçsin.

KİTAP KUMBARASI kampanyası ile depremzede bir köy okuluna kitap bağışı yapacağız.
KİTAP KUMBARASI kampanyası ile depremzede bir köy okuluna kitap bağışı yapacağız.
KİTAP KUMBARASI kampanyası ile depremzede bir köy okuluna kitap bağışı yapacağız.
Minik Kahramanlar Koşusu Kuralları
Katılım 50 tl dir .
Koşu günü ayrıca ancak kontenjanda yer kaldığı takdirde kayıtlar alınacaktır.

Maksimum 500 metre uzunluğundaki mesafede gerçekleşecek koşuya; 7 yaş ve 7 yaşından büyük 12 yaşını doldurmamış çocuklar katılabilir .
7-8 yaş, 9-10 yaş ve 11-12 yaş arası 3 grup şeklinde koşulacaktır. Kontenjan 150 çocukla sınırlıdır.

Katılımcılarımıza madalya ve hediyeler verilecektir.


10 Km Yarışma Kuralları
10 MART 2024 / ANKARA
Ulusal düzeyde ikincisi düzenlecek olan “2.Geleneksel 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu” 10 Km etabı, 10 Mart 2024 tarihinde saat 11:00'de Doğal Yaşam ve Atatürk Çocukları Parkı/Ankara'da yapılacaktır. Yarışma; 10 Km iki tur olarak yapılacak ve aynı yerde son bulacaktır.

Kayıt olma, kayıt ücreti ve kayıt iptali
KAYIT BAŞLAMA TARİHİ : 19 Aralik 2023
SON KAYIT TARİHİ : 7 Mart 2024
KATILIM ÜCRETİ : 350 TL
ERKEN KAYIT ÜCRETİ (22 OCAK’A KADAR) : 300 TL
KAYIT İPTALİ:
Kayıt olduğunuz andan itibaren hizmet süreçlerimiz başladığı için kayıt iptali, ertelemesi ya da para iadesi gerçekleştirilmeyecektir.
Katılmasanız bile yarış kitinizi dağıtım noktasından teslim alabilirsiniz.
YARISMA BILGILERI
YARIŞ TARİHİ VE SAATİ : 10 Mart 2024 - 11.00
UYARILAR :
• Kayıt işlemini tamamlayan katılımcılar 2. Geleneksel 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu'nun tüm kurallarını okumuş ve onaylamış kabul edilir.
• Koşu organizasyonuna dair belirtilen tüm bilgilerde değişiklik yapılabilir (ör: güzergah, tarih, fuar alanı vb.). Değişikliklerle ilgili bilgiler için yarış öncesinde lütfen sitemizi yeniden ziyaret ediniz.
• Yarış alanına sadece göğüs numarası olanlar alınacaktır.
• Genel Sıralama dışında Hekim sıralaması ayrıca yapılacaktır. Hekim sıralamasında değerlendirelecek adaylar hekim ve hekim adaylarından oluşacaktır.

GENEL KURALLAR
1. Yarışma Türkiye Atletizm Federasyonu ve WA yarışma kurallarına uygun olarak yapılacaktır.
2. Yarışma kulüplü, ferdi ve yabancı uyruklu sporculara açık olacaktır.
3. Yabancı uyruklu sporcular pasaportlarını ibraz etmek koşuluyla yarışmalara kayıt yaptırabilirler.
4. Yarışma sırasında sporcuların yanında hiçbir özel aracın seyrine izin verilmeyecektir. Parkurda sadece görevli araçlar seyredebilecektir.
5. Yarışma ile ilgili gerekli sağlık ve güvenlik hizmetleri, yarışma parkurunun hazırlanması ve göğüs numaraları yarışmayı düzenleyen Türkiye Acil Tıp Derneği tarafından sağlanacaktır.
6. Ankara Atletizm İl Temsilciliği yarışmaların bitiminde yarışma sonuçlarını yazılı ve diskete kayıtlı olarak hakem çizelgeleri ile birlikte Teknik Delege'ye teslim edecektir.
7. Yarışmaya lisansı 2024 vizeli olanlar, eğer vizesi yoksa sağlık raporu olanlar, sağlık raporu da yoksa taahhütname imzalayan sporcular kayıt yaptırabilir.
8. Yarışmaya katılan sporcular kayıt sayfasında bulunan aşağıdaki beyanı okumuş ve kabul etmiş sayılacaklardır.
9. Yukarıda yazısı olan ben, kendi adıma ve varislerim, yöneticilerim, şahsi ve hukuki temsilcilerim adına, 10 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan “2. Geleneksel 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu” öncesi ve sonrasında, aktiviteler esnasında başıma gelebilecek herhangi bir sakatlık, kaza, hasar ve ölüm durumunlarında organizatörlerin, organizasyonda görevli kişilerin, organizasyon temsilcilerinin sorumlu tutulmayacağını, her türlü sorumluluğun şahsıma ait olduğunu; bu koşuya katılmam için tıbbi bakımdan hiçbir engelimin olmadığını bu koşu için fiziksel olarak yeterli olduğumu ve ayrıca şahsıma ait 10 Mart 2024 tarihinde “2.Geleneksel 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu” nda çekilmiş her türlü fotoğraf ve film kaydının, reklam dahil tüm yasal amaçlı kullanımlarına izin veriyorum. Organizasyona katılmak için kayıt yaptırdıktan sonra herhangi bir sebeple organizasyona katılmadığım taktirde bu kayıtta elde ettiğim haklarımı talep etmeyeceğimi beyan ediyorum.
10. “2. Geleneksel 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu” esnasında mesuliyet tamamen katılımcılara aittir. Katılımcılar kayıt anında muvaffakatname dolduracaklardır.
11. Yarışma statüsünde idari, teknik ve mali konularda yazılı olmayan hallerde karar vermeye Organizasyon Komitesi yetkilidir.
12. İki farklı kategoride para ödülü kazanan sporcular sadece bir ödülden faydalanabilir ve en yüksek miktardaki para ödülünü alabilir.
13. Yarış kiti teslimi esnasında kimlik kartı ibrazı zorunludur. Hekimler ve hekim adayları, hekim kimlik kartını ibraz edeceklerdir.

TEKNIK KURALLAR
ZAMAN SINIRI :
• Yarışma süresi 2 saat (120 dakika) olup; bu sürenin üzerine çıkan sporcuların parkuru terk etmeleri sağlanacaktır. Bu süreden (120 dakikadan) sonra yarışı bitiren, parkurda koşan sporcuların dereceleri dikkate alınmayacak, bu sporcular sıralamada yer alamayacaktır.
• Bu süreden sonra yetkililerin uyarılarını dikkate almayarak parkuru terk etmeyen sporcuların tüm sorumluluğu kendilerine aittir.
• Herhangi bir kaza ve olumsuz durumdan organizasyon komitesi sorumlu değildir.

SU İSTASYONLARI :
• Alanda, 2,5 km, 5. km, 7.5 ve varış noktasında su istasyonları bulunacaktır

YARISMA PROGRAMI
SAAT: ETKİNLİK AKIŞI
09:30: Sporcuların Yarış Alanına Gelmesi
10:00: Emanet Teslimi
10:30: Toplu Isınma
11:00: 10K Yarış Startı
11.30: Partner İkramları
13:00: Ödül Töreni

YARIŞ KİTİ DAĞITIMI
Yarış kiti dağıtım yeri Kent Konseyi açık alanı olup Gençlik Parkı Ulus girişinden ulaşabilirsiniz.

YAŞ GRUPLARI
YAŞ SINIRI :
• Katılımcı, 9 Mart 2024 tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
ÖDÜL KATEGORİLERİ :
14 Mart Tıp Bayramı olmasından dolayı ödüller genel sıralama yanında hekimler arası sıralamada ödüller verilecektir.
• 10K Genel Sıralama
• 10K Yaş Grupları
• 10K Hekim sıralaması (Hekim ve Hekim Adayları)

10 K İÇİN MASTER SPORCULARIN YAŞ KATEGORİLERİ (GENEL SIRALAMA)
• Master Kadınlar 35-39 yaş Master Erkekler 35-39 yaş
• Master Kadınlar 40-44 yaş Master Erkekler 40-44 yaş
• Master Kadınlar 45-49 yaş Master Erkekler 45-49 yaş
• Master Kadınlar 50-54 yaş Master Erkekler 50-54 yaş
• Master Kadınlar 55-59 yaş Master Erkekler 55-59 yaş
• Master Kadınlar 60-64 yaş Master Erkekler 60-64 yaş
• Master Kadınlar 65 yaş ve üzeri Master Erkekler 65 yaş ve üzeri

ÖDÜLLER
Koşu sitesinde detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Zamanlama
• Yarış Kiti Dağıtım alanından yarışa kayıt olan tüm katılımcılara, yarış esnasında derecelerini ölçecek, geri dönüşüm özelliğine sahip bir elektronik zamanlama çipi verilecektir.
• Yarışma esnasında göğüs numaralarınızı göğüs hizasında ve görünecek şekilde takmalısınız. Ayrıca zaman ölçüm çipleriniz göğüs numarasının arka kısmına entegre edilmiştir, sökmeye ya da çıkarmaya çalışmayın. Çipsiz koşan yarışçıların dereceleri ölçülememektedir.
• Çipiniz sizin kimlik bilgilerinizle eşleştirilmekte olduğu için diğer koşucularla çipinizi değiştirmemenizi önemle rica ederiz.
• Start noktasındaki, parkur içerisindeki veya bitiş çizgisinde bulunan çip sistemlerinden iki kez geçmeyiniz. Bu hareketiniz koşu zamanınızın yanlış ölçülmesine sebep olacaktır.
• Koşu bitiminde bitiş çizgisini geçtikten sonra herhangi bir sebeple parkura geri dönmeyiniz. Bu durumda sistem çipinizi tekrar ölçeceği için koşu zamanlamanız sistemden son geçtiğiniz saate göre tekrar revize edilecektir.
Sağlık ve İlk Yardım
İLK YARDIM :
• Parkur boyunca yeterli sayıda ambulans görev yapacaktır.
• Başlangıç ve bitiş alanlarında tüm sağlık önlemleri alınacaktır.


SAĞLIKLA İLGİLİ ÖNERİLER :
• Hayatı tehdit edici bir hastalığınız varsa yarışa kesinlikle katılmayınız. Yarışa uykunuzu almış olarak ve dinlenmiş bir şekilde katılmalısınız. Yarış sabahı kahvaltınızı erken yaparak, alkollü ve asitli içeceklerden kaçınınız.
• Spor ayakkabınızı mutlaka çorapla giyiniz. Ayak parmaklarınıza süreceğiniz krem, yarış sonrasında oluşabilecek yaraları önleyecektir. Yarış esnasında oluşan bir sağlık problemi için yarışı terk ederek, sağlık görevlilerinden yardım isteyiniz.


5 Km Yarışma Kuralları
10 MART 2024 / ANKARA
Ulusal düzeyde ikincisi düzenlecek olan “2.Geleneksel 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu” 5 Km etabı, 10 Mart 2024 tarihinde saat 11:00’de Doğal Yaşam ve Atatürk Çocukları Parkı/Ankara'da yapılacaktır. Yarışma; 5 Km parkur bilgileri kısmında belirtildiği şekilde olup, başladığı yerde son bulacaktır.aynı yerde son bulacaktır.

Kayıt olma, kayıt ücreti ve kayıt iptali
KAYIT BAŞLAMA TARİHİ : 20 Aralik 2023
SON KAYIT TARİHİ : 7 Mart 2024
KATILIM ÜCRETİ : 350 TL
ERKEN KAYIT ÜCRETİ (22 OCAK’A KADAR) : 300 TL
KAYIT İPTALİ:
Kayıt olduğunuz andan itibaren hizmet süreçlerimiz başladığı için kayıt iptali, ertelemesi ya da para iadesi gerçekleştirilmeyecektir.
Katılmasanız bile yarış kitinizi dağıtım noktasından teslim alabilirsiniz.
YARISMA BILGILERI
YARIŞ TARİHİ VE SAATİ : 10 Mart 2024 - 11.00
UYARILAR :
• Kayıt işlemini tamamlayan katılımcılar 2. Geleneksel 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu'nun tüm kurallarını okumuş ve onaylamış kabul edilir.
• Koşu organizasyonuna dair belirtilen tüm bilgilerde değişiklik yapılabilir (ör: güzergah, tarih, fuar alanı vb.). Değişikliklerle ilgili bilgiler için yarış öncesinde lütfen sitemizi yeniden ziyaret ediniz.
• Yarış alanına sadece göğüs numarası olanlar alınacaktır.
• Genel Sıralama dışında Hekim sıralaması ayrıca yapılacaktır. Hekim sıralamasında değerlendirelecek adaylar hekim ve hekim adaylarından oluşacaktır.

GENEL KURALLAR
1. Yarışma Türkiye Atletizm Federasyonu ve WA yarışma kurallarına uygun olarak yapılacaktır.
2. Yarışma kulüplü, ferdi ve yabancı uyruklu sporculara açık olacaktır.
3. Yabancı uyruklu sporcular pasaportlarını ibraz etmek koşuluyla yarışmalara kayıt yaptırabilirler.
4. Yarışma sırasında sporcuların yanında hiçbir özel aracın seyrine izin verilmeyecektir. Parkurda sadece görevli araçlar seyredebilecektir.
5. Yarışma ile ilgili gerekli sağlık ve güvenlik hizmetleri, yarışma parkurunun hazırlanması ve göğüs numaraları yarışmayı düzenleyen Türkiye Acil Tıp Derneği tarafından sağlanacaktır.
6. Ankara Atletizm İl Temsilciliği yarışmaların bitiminde yarışma sonuçlarını yazılı ve diskete kayıtlı olarak hakem çizelgeleri ile birlikte Teknik Delege'ye teslim edecektir.
7. Yarışmaya lisansı 2024 vizeli olanlar, eğer vizesi yoksa sağlık raporu olanlar, sağlık raporu da yoksa taahhütname imzalayan sporcular kayıt yaptırabilir.
8. Yarışmaya katılan sporcular kayıt sayfasında bulunan aşağıdaki beyanı okumuş ve kabul etmiş sayılacaklardır.
9. Yukarıda yazısı olan ben, kendi adıma ve varislerim, yöneticilerim, şahsi ve hukuki temsilcilerim adına, 10 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan “2. Geleneksel 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu” öncesi ve sonrasında, aktiviteler esnasında başıma gelebilecek herhangi bir sakatlık, kaza, hasar ve ölüm durumunlarında organizatörlerin, organizasyonda görevli kişilerin, organizasyon temsilcilerinin sorumlu tutulmayacağını, her türlü sorumluluğun şahsıma ait olduğunu; bu koşuya katılmam için tıbbi bakımdan hiçbir engelimin olmadığını bu koşu için fiziksel olarak yeterli olduğumu ve ayrıca şahsıma ait 10 Mart 2024 tarihinde “2.Geleneksel 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu” nda çekilmiş her türlü fotoğraf ve film kaydının, reklam dahil tüm yasal amaçlı kullanımlarına izin veriyorum. Organizasyona katılmak için kayıt yaptırdıktan sonra herhangi bir sebeple organizasyona katılmadığım taktirde bu kayıtta elde ettiğim haklarımı talep etmeyeceğimi beyan ediyorum.
10. “2. Geleneksel 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu” esnasında mesuliyet tamamen katılımcılara aittir. Katılımcılar kayıt anında muvaffakatname dolduracaklardır.
11. Yarışma statüsünde idari, teknik ve mali konularda yazılı olmayan hallerde karar vermeye Organizasyon Komitesi yetkilidir.
12. İki farklı kategoride para ödülü kazanan sporcular sadece bir ödülden faydalanabilir ve en yüksek miktardaki para ödülünü alabilir.
13. Yarış kiti teslimi esnasında kimlik kartı ibrazı zorunludur. Hekimler ve hekim adayları, hekim kimlik kartını ibraz edeceklerdir.

TEKNIK KURALLAR
ZAMAN SINIRI :
• Yarışma süresi 2 saat (120 dakika) olup; bu sürenin üzerine çıkan sporcuların parkuru terk etmeleri sağlanacaktır. Bu süreden (120 dakikadan) sonra yarışı bitiren, parkurda koşan sporcuların dereceleri dikkate alınmayacak, bu sporcular sıralamada yer alamayacaktır.
• Bu süreden sonra yetkililerin uyarılarını dikkate almayarak parkuru terk etmeyen sporcuların tüm sorumluluğu kendilerine aittir.
• Herhangi bir kaza ve olumsuz durumdan organizasyon komitesi sorumlu değildir.

SU İSTASYONLARI :
• Alanda, 2,5 km ve varış noktasında su istasyonları bulunacaktır


YARISMA PROGRAMI
SAAT: ETKİNLİK AKIŞI
09:30: Sporcuların Yarış Alanına Gelmesi
10:00: Emanet Teslimi
10:30: Toplu Isınma
11:00: 5K-10K Yarış Startı
11.30: Partner İkramları
13:00: Ödül Töreni

YARIŞ KİTİ DAĞITIMI
Yarış kiti dağıtım yeri Kent Konseyi açık alanı olup Gençlik Parkı Ulus girişinden ulaşabilirsiniz.


YAŞ GRUPLARI
YAŞ SINIRI :
• Katılımcı, 9 Mart 2024 tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
ÖDÜL KATEGORİLERİ :
14 Mart Tıp Bayramı olmasından dolayı 5K koşusunda ödüller genel sıralama ve hekimler arası sıralama olmak üzere 2 ayrı kategoride verilecektir.
• 5K Genel Sıralama
• 5K Hekim Sıralaması (Hekim ve Tıp öğrencisi)

ÖDÜLLER
Koşu sitesinde detaylı anlatılmıştır.