Türkiye Acil Tıp Derneği olarak bu sene ikincisini düzenlediğimiz “2. Geleneksel 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu”  her sene tıp camiasında büyük düşlerle ve umutlarla kutlanan Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında 12 Mart 2023’te gerçekleşecektir. Sporcular kültürlerin harmanlandığı başkentimizde, Eymir Gölü’nün tertemiz havasında koşmanın keyfini yaşayacaklardır.


Osmanlı’nın ilk tıp fakültesi olan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane 14 Mart 1827 tarihinde açılmıştır. 14 Mart 1919’da Hikmet Boran önderliğindeki tıp öğrencileri üniversitenin kuruluş yıldönümünü kutlama bahanesi ile toplanarak, işgale karşı tarihi fakülte binasına Türk bayrağını asarlar. İşgal güçleri engellemeye çalışsalar da tıp öğrencilerini durduramazlar. Tıbbiyelilerin kararlı duruşları sayesinde bu karanlık günlerde göklerde dalgalanan Türk bayrağı bir umut ışığı gibi parlar. O günden sonra da 14 Mart ülkemizde Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlar.


Özveriyle yaptığımız işin sadece günlük kutlamalarda kalmaması, Türk halkının beraberce kutladığı bir Tıp Bayramı olması, sağlık çalışanları kadar ülkemiz için de bu kıymetli ve önemli hikayesini bilmek, yaşatabilmek ve bu güne farklı bir anlam kazandırmak adına sporun ve sağlığın bir çatı altında toplanacağı 2. Geleneksel 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu’nu düzenledik.


“Cumhuriyetimizin 100. Yılında Sağlık için Koşuyoruz” mottosu ile daha da anlam kazanan koşumuzda sen de ol ve anılarına yeni bir hikaye eklensin.


Tıp Bayramı’nın enerjisi hepimize geçsin…

GENEL KURALLAR
 

 • Yarışma Türkiye Atletizm Federasyonu ve WA yarışma kurallarına uygun olarak yapılacaktır.
 • Yarışma kulüplü, ferdi ve yabancı uyruklu sporculara açık olacaktır.
 • Yabancı uyruklu sporcular pasaportlarını ibraz etmek koşuluyla yarışmalara kayıt yaptırabilirler.
 • Yarışma sırasında sporcuların yanında hiçbir özel aracın seyrine izin verilmeyecektir. Parkurda sadece görevli araçlar seyredebilecektir.
 • Yarışma ile ilgili gerekli sağlık ve güvenlik hizmetleri, yarışma parkurunun hazırlanması ve göğüs numaraları yarışmayı düzenleyen Türkiye Acil Tıp Derneği tarafından sağlanacaktır.
 • Ankara Atletizm İl Temsilciliği yarışmaların bitiminde yarışma sonuçlarını yazılı ve diskete kayıtlı olarak hakem çizelgeleri ile birlikte Teknik Delege’ye teslim edecektir.
 • Yarışmaya lisansı 2023 vizeli olanlar, eğer vizesi yoksa sağlık raporu olanlar, sağlık raporu da yoksa taahhütname imzalayan sporcular kayıt yaptırabilir.
 • Yarışmaya katılan sporcular kayıt sayfasında bulunan aşağıdaki beyanı okumuş ve kabul etmiş sayılacaklardır.
 • Yukarıda yazısı olan ben, kendi adıma ve varislerim, yöneticilerim, şahsi ve hukuki temsilcilerim adına, 12 Mart 2023 tarihinde yapılacak olan “2. Geleneksel 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu” öncesi ve sonrasında, aktiviteler esnasında başıma gelebilecek herhangi bir sakatlık, kaza, hasar ve ölüm durumunlarında organizatörlerin, organizasyonda görevli kişilerin, organizasyon temsilcilerinin sorumlu tutulmayacağını, her türlü sorumluluğun şahsıma ait olduğunu; bu koşuya katılmam için tıbbi bakımdan hiçbir engelimin olmadığını bu koşu için fiziksel olarak yeterli olduğumu ve ayrıca şahsıma ait 12 Mart 2023 tarihinde “2.Geleneksel 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu” nda çekilmiş her türlü fotoğraf ve film kaydının, reklam dahil tüm yasal amaçlı kullanımlarına izin veriyorum. Organizasyona katılmak için kayıt yaptırdıktan sonra herhangi bir sebeple organizasyona katılmadığım taktirde bu kayıtta elde ettiğim haklarımı talep etmeyeceğimi beyan ediyorum.
 • “2. Geleneksel 14 Mart Tıp Bayramı Koşusu” esnasında mesuliyet tamamen katılımcılara aittir. Katılımcılar kayıt anında muvaffakatname dolduracaklardır.
 • Yarışma statüsünde idari, teknik ve mali konularda yazılı olmayan hallerde karar vermeye Organizasyon Komitesi yetkilidir.
 • İki farklı kategoride para ödülü kazanan sporcular sadece bir ödülden faydalanabilir ve en yüksek miktardaki para ödülünü alabilir.
 • Yarış kiti teslimi esnasında kimlik kartı ibrazı zorunludur. Hekimler ve hekim adayları, hekim kimlik kartını ibraz edeceklerdir.ZAMAN SINIRI :

 • Yarışma süresi 2 saat (120 dakika) olup; bu sürenin üzerine çıkan sporcuların parkuru terk etmeleri sağlanacaktır. Bu süreden (120 dakikadan) sonra yarışı bitiren, parkurda koşan sporcuların dereceleri dikkate alınmayacak, bu sporcular sıralamada yer alamayacaktır.
 • Bu süreden sonra yetkililerin uyarılarını dikkate almayarak parkuru terk etmeyen sporcuların tüm sorumluluğu kendilerine aittir.
 • Herhangi bir kaza ve olumsuz durumdan organizasyon komitesi sorumlu değildir.


SU İSTASYONLARI :

 Alanda, 2,5 km, 5. km, 7.5 ve varış noktasında su istasyonları bulunacaktır