15-16-17 Kasım tarihlerinde yapılacak olan ‘’Marmaris Ultra Trail‘’ patika koşusu, “Dünyanın İncisi Marmaris” ve çevresinin muhteşem maviliği ve yeşil dokusu ile teknik yapısını birleştirerek tüm koşuculara hem unutamayacakları bir yarış hem de harika bir yaz kapanışı sunmayı hedeflemektedir.

76K, 48K, 30K, 16K ve 5K etapları ile her seviyeden yerli ve yabancı sporcuyu ağırlayacak olan etkinlikte koşucular, Marmaris sahilinden başlayıp, Mezargediği ve Yeşil Belde’den devam ederek yeşilliklere dalacaklar; Altın Sivri, Baraj, Seyir Tepe, Radar Kavşağı, Balan Dağı üzerinden geçip yine maviyle buluşarak yarışı Marmaris sahilinde bitirecekler.

YARIŞ PROGRAMI

15.11.2024 CUMA

 

YER

SAAT

YARIŞ FUARI

Atatürk Heykeli

12:00 - 20:00

YARIŞ KİTİ DAĞITIMI

Atatürk Heykeli

12:00 - 22:00

ÇANTA TESLİMİ

Atatürk Heykeli

12:00 - 22:00

     

16.11.2024 CUMARTESI

 

YER

SAAT

YARIŞ KİTİ DAĞITIMI (MUT76K–MAT48K)

Atatürk Heykeli

05:00 - 05:40

YARIŞ STARTI (MUT76K–MAT48K)

Atatürk Heykeli

06:00

YARIŞ KİTİ DAĞITIMI (MMT30K)

Atatürk Heykeli

06:30 - 07:30

ÇANTA TESLİMİ (MMT30K)

Atatürk Heykeli

06:30 - 07:30

YARIŞ STARTI (MMT30K)

Atatürk Heykeli

07:00

YARIŞ KİTİ DAĞITIMI (MST16K)

Atatürk Heykeli

08:10 - 08:40

YARIŞ STARTI (MST16K)

Atatürk Heykeli

08:00

YARIŞ KİTİ DAĞITIMI (MRT5K)

Atatürk Heykeli

09:10 - 09:40

YARIŞ STARTI (MRT5K)

Atatürk Heykeli

09:00

YARIŞ FUARI

Atatürk Heykeli

07:00 - 21:00

KONSER

Atatürk Heykeli

15:00 - 19:00

* MMT30K Yarış bitiş saati 14:30 (7,5 Saat)
* MAT48K Yarış bitiş saati 18:30 (12,5 Saat)
* MUT76K Yarış bitiş saati 22:00 (16 Saat)

17.11.2024 PAZAR

 

YER

SAAT

YARIŞ FUARI

Atatürk Heykeli

09:00 – 13:00

ÖDÜL TÖRENİ

Atatürk Heykeli

11:00

 

 

 

 

GENEL YARIŞ BİLGİLERİ ve KURALLARI

KATILIM ŞARTLARI: Marmaris Ultra Trail koşusu 18 yaşın üzerinde herkesin katılımına açıktır. 76K, 48K ve 30K katılımcılarının 16 Kasım 2024 tarihinde geçerli (6 aydan eski olmayan sağlık raporu kabul edilir.) ve koşmalarına engel olmadığını belirtir bir sağlık belgesine veya bir spor federasyonundan (Atletizm, Triatlon, Dağcılık, Oryantiring veya Bisiklet) onaylı sporcu lisansına sahip olmaları gerekmektedir. İlgili belgeler koşu öncesi organizasyona ibraz edilecektir.

YARIŞ KAYIT BİLGİLERİ: Koşuya sadece kayıtlı koşucular katılabilir. Kayıtlar marmarisultra.com internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecektir. Son kayıt tarihi  05 Kasım 2024 saat 17:00’dır. Parkur değişiklikleri için son tarih 05 Kasım 2024 saat 17:00’dır. Yapılan her kayıt kişiye özeldir. Kayıt devrine veya bir katılımcı yerine başka birisinin koşmasına izin verilmeyecektir.

KAYIT ÜCRETLERİ:

Koşuya katılmak için kayıt ücretinin kayıt esnasında Visa veya MasterCard kredi kartı ile ödenmiş olması gerekmektedir. Kesin kayıt listesinin oluşturulmasında kayıt ücretini ödemiş olan katılımcılar dikkate alınacaktır. Organizasyon belli koşullarda kayıt ücretinde indirim yapma veya harç, vergi vb. kalemlerin artışlardan dolayı önceden ilan edilmiş fiyatları düzenlenme hakkına sahiptir.

İade edilebilir kayıt ücreti ile kayıt yaptırmış olan katılımcıların ücretleri 16 Ekim 2024 tarihine kadar iptal edildiği takdirde kayıt ücreti %100 iade edilir.

Tanımlanmış indirim kodlarının son geçerlilik tarihi 15 Ekim 2024 23:59 dur.

Kayıt ücreti aşağıda listelenmiş olan maddeleri kapsamaktadır:

– Göğüs numarası

– Zaman ölçümü

– Koşu tişörtü

– Çanta

– Parkur boyunca ara noktalarda yiyecek ve içecek desteği

– Koşu öncesi makarna partisi (Açılış Yemeği)

– Koşu sonrası yemek

– Koşuyu belirlenen süreler içinde bitiren katılımcılar için bitiren madalyası

– MUT76K ve MAT48Kparkurlarını başarı ile bitiren katılımcılar için bitiren yeleği

YARIŞ KİTİ TESLİMİ:

Katılımcıların göğüs numarası ve diğer malzemeleri içeren koşu paketlerini aşağıda belirtilen tarih ve saatlerde teslim almaları gerekmektedir.

Koşu Kitleri sadece koşuya kayıt olmuş kişilere teslim edilmektedir. Kaydını tamamlamış fakat koşuya katılamayacak olan koşucuların yarış kitleri email ile info@marmarisultra.com adresine bildirilecekleri kişilere, göğüs numarasız ve çipsiz şekilde teslim edilir.

KOŞU STARTLARI:

YARIŞ

TARİH / SAAT

START NOKTASI

MUT76K

16.11.2024 – 06:00

Atatürk Heykeli

MAT48K

16.11.2024 – 06:00

Atatürk Heykeli

MMT30K

16.11.2024 – 07:00

Atatürk Heykeli

MST16K

16.11.2024 – 08:00

Atatürk Heykeli

MRT5K

16.11.2024 – 09:00

Atatürk Heykeli

Katılımcıların koşunun başlangıcından en geç 30 dk önce başlangıç noktasında olmaları gerekmektedir.

YARIŞ GÜZARGAHLARI

  • MARMARIS ULTRA TRAIL 76K: Marmaris sahilindeki Atatürk heykelinden başlayacak olan yarış Mezargediği, Yeşil Belde, Altınsivri, Baraj, Seyir Tepe, Radar Kavşağı, Balan Dağı üzerinden devam ederek yine Atatürk heykelinde son bulacaktır.
  • MARMARIS ADVANCED TRAIL 48K: Marmaris sahilindeki Atatürk heykelinden başlayacak olan yarış Mezargediği, Yeşil Belde, Karadağ, Mezargediği üzerinden devam ederek yine Atatürk heykelinde son bulacaktır.
  • MARMARIS MEDIUM TRAIL 30K: Marmaris sahilindeki Atatürk heykelinden başlayacak olan yarış Mezargediği üzerinden devam ederek yine Atatürk heykelinde son bulacaktır.
  • MARMARIS SHORT TRAIL 16K: Marmaris sahilindeki Atatürk heykelinden başlayacak olan yarış Armutalan Tepe üzerinden devam ederek yine Atatürk heykelinde son bulacaktır.
  • MARMARIS ROOKIE TRAIL 5K: Marmaris sahilindeki Atatürk heykelinden başlayacak olan yarış sahil boyunca devam ederek yine Atatürk heykelinde son bulacaktır.

GÖĞÜS NUMARASI: Göğüs numaraları koşucuların ITRA puanına göre en yüksek puandan en düşük puana doğru numaralandırılmaktadır. Göğüs numaraları, gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde her yarışmacıya ayrı ayrı verilir. Yapılması gerekenler; kimlik ya da pasaport ve zorunlu malzemeleri göstermektir. Yarış numarası göğüs veya karın bölgesine takılmalıdır ve yarışın bütününde kalıcı ve tamamen görünür olmalıdır. Her zaman tüm kıyafetlerin üzerine yerleştirilmelidir ve hiçbir şekilde bacağa ya da sırt bölgesine yerleştirilemez. Yarış numarası, gerekli yerlerden geçiş içindir. Yarış numarası olmayan sporcular diskalifiye edilir.

DROP BAG: Her yarışmacıya yarış içinde kullanmak istedikleri yedek eşyaları için 30 lt’lik çanta verilecektir. Çantalar yarıştan önce organizasyon tarafından belirlenen yer ve saatte teslim edilmelidir. Çantalar yarıştan sonra sporculara geri verilecektir.

MUT76K parkuru için drop bagleriniz Baraj CP’sine gönderilmek üzere en geç 15 Kasım Cuma akşamı saat 22.00’a kadar  fuar alanı drop bag noktasına teslim edilmesi gerekmektedir.

CP NOKTALARI VE İKRAMLAR: Organizasyon yarış boyunca katı ve sıvı yiyeceklerin bulunmasını sağlar. Mesafe ve ihtiyaca göre sıvı, sıcak ve katı yiyecekler farklılık gösterecektir ve bu farklılıklar kesinlikle sporcunun ihtiyacını karşılayacak düzeyde tutulacaktır. Yarış esnasında ikramlardan sadece göğüs numarasına sahip sporcular faydalanabilir.

PARKUR İŞARETLERİ: Yol boyunca tüm parkur görünebilir şekilde işaretlenecektir. Kritik noktalarda mutlaka yönlendirmeler olacaktır. Parkurun belirli kısmından sonra karanlıkta geçilebilecek yerlerde reflektif işaretleme yapılacaktır. Eğer kısa bir süreliğine dahi işaretleme görmezseniz mutlaka geriye dönüp doğru yolda olup olmadığınızı kontrol ediniz.

MAKSİMUM BİTİRME SÜRELERİ VE ZAMAN BARİYERLERİ
Parkurlar için maksimum bitirme süreleri;
MUT76K : 16 saat – Drop Bag ara zaman sınırı ( cut-off ) Baraj 13 saattir.
MAT48K : 12,5 saat – Ara zaman sınırı ( cut-off ) Mezargediği 9,5 saattir.
MMT30K : 7,5 saat
Zaman bariyerleri kontrol noktalarından geçişler için çok önemlidir. Her kontrol noktasının geçiş zamanı mevcuttur. Sporcu hangi zamanda gelirse gelsin, o kontrol noktasının geçiş zamanı dolmadan oradan ayrılmalıdır. Aksi takdirde diskalifiye edilir.

BİTİREN BÜFESİ: Yarışı başarı ile bitirenler veya yarıda bırakmış olan katılımcılar için sporcu alanı 16 Kasım 2024 günü saat 11:00 ile 23:00 arasında büfe hizmet verecektir. Büfe, ev yapımı çorba, makarna, sıcak yemek, salata, sıcak ve soğuk içeceklerden oluşacaktır.
Bitiren büfesinden sadece göğüs numarası olan sporcular faydalanabilir.

GÜVENLİK VE TIBBİ YARDIM: Organizasyon tüm imkanları ile yarışmacıların güvenliği ve sağlığı için elinden gelen tüm imkanları seferber edecektir. Bu konuda organizasyonun olduğu kadar koşucuların da hem kendi sağlıkları hem de diğer yarışmacıların sağlıkları için yapması ve uyması gereken kurallar vardır. Her koşucu, tehlikedeki herhangi bir kişiye yardım etmeli ve güvenlik servislerini uyarmalıdır. Unutmayın, çevreye ve yarışa bağlı her türlü tehlikenin yardımı beklenenden daha uzun bir süre beklemenizi gerektirebilir. Bu nedenle güvenliğiniz, çantanıza koyduğunuz ürünün kalitesine bağlıdır.
Tüm personel, sağlık görevlileri, arama kurtarma ve resmi rehberlerin yanı sıra kuruluş tarafından belirlenen herhangi bir kişi şunları yapabilir:
Yarışa devam edemeyeceği düşünülen herhangi bir yarışmacıyı yarıştan çıkarabilir.
Herhangi bir yarışmacıdan zorunlu ekipmanını kullanmasını isteyebilir.
Hastaları ihtiyaçlarına göre daha iyi bir tedavi yapısına yönlendirebilir.
Bir doktor veya arama kurtarma personeli ile irtibata geçen koşucu, kendilerini yetkili kişilerin yetkilerine teslim eder ve alınan kararları kabul eder.
Küçük tedaviler, personelin takdirine bağlı olarak ve uygunluk durumuna bağlı olarak gerçekleştirilecektir.

YARIŞI BIRAKMA: Yaralanma durumu dışında, koşucu kontrol noktasının dışına çıkmamalıdır. İki kontrol noktası arasında vazgeçme kararı verilmesi durumunda, koşucu en yakın kontrol noktasına gitmelidir. Yarışın kısmen veya tamamen durmasına sebep olacak olumsuz hava koşullarında, organizasyon koşucuların mümkün olan en hızlı şekilde parkurdan alınmasını sağlayacaktır.

CEZALAR VE DİSKALİFİYE
1. Yarış parkurunun kısaltılması / Organizasyonun kararına bağlı olarak ceza belirlenir.
2. Zorunlu malzemenin bulunmaması (su kabı, yağmurluk, kafa lambası, acil durum battaniyesi, telefon) / diskalifiye
3. Diğer zorunlu malzemeler / 1 saat ceza
4. Zorunlu ekipmanın kontrol edilmesinin reddedilmesi / diskalifiye
5. Herhangi bir nedenden doğayı kirletmek / diskalifiye
6. Yarış sırasında diğer yarışmacıları ya da organizasyonu tehdit ya da rahatsız etmek, zarar verici davranışlarda bulunmak / diskalifiye
7. Zor durumda kalan diğer yarışmacıya yardım etmemek / diskalifiye
8. Yarışma dışı yardım almak / 1 saat ceza
9. Hile yapmak (örn. taşıma aracı kullanmak gibi) / diskalifiye
10. Göğüs numarası ve çip eksikliği / organizasyonun kararına bağlı olarak ceza belirlenir.
11. Bir kontrol noktasından geçiş eksikliği / organizasyonun kararına bağlı olarak ceza belirlenir.
12. Yarış direktörlerinden, yarış görevlilerinden, doktorlardan veya arama ve kurtarma personelinden gelen yönlendirmeye ya da direktiflere uymayı reddetmek / diskalifiye
13. Zaman bariyerinden sonra kontrol noktasından ayrılma / diskalifiye
14. Baton ile koşan katılımcıların koşu boyunca batonlarını yanlarında taşımaları gerekmektedir, herhangi bir noktada batonlarını bırakamazlar. Batonlu koşuculara koşuyu bitirmeden önce batonlarını bırakmaları halinde ek 1 saat zaman cezası verilecektir.

İSTİSNAİ KOŞULLAR: Koşullar gerektiriyorsa, organizasyon her an yarışı iptal etme, devam eden yarışı sonlandırma, rotayı, başlama zamanlarını, zaman bariyerlerini ve organizasyonun iyi bir şekilde gerçekleşmesi için herhangi bir değiştirme hakkını saklı tutar.

DOĞAYA SAYGI: Doğaya, hayvanlara, diğer insanlara ve kendimize saygı….
Karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma, sevgiyle yapılan her hareket yaşadığımız tüm anları ve organizasyonları güzelleştirir. Yaşanacak tüm güzellikleri, koşucular, gönüllüler, seyirciler, yerel halk ve diğer tüm canlılarla paylaşmak en büyük arzumuz. Bu bakış açısıyla güçlü olduğu kadar hassas ve kırılgan doğamızda yarışırken ya da çalışırken ona hep birlikte sahip çıkmalıyız. Doğayı koruyarak organizasyon yapmak ve yarışmak tüm duygu ve davranışların önünde gelmelidir. Doğada yapılan etkinliklerin sayısı her geçen gün artarken, bu tür organizasyonlara katılım gösteren sporcu sayısı da aynı oranda artmaktadır. Ülkemizde yapılan organizasyonlar sayesinde farklı ülkelerden çok sayıda yabancı sporcu da Türkiye’nin doğal güzelliklerine şahit olup tekrar tekrar ülkemize gelmeye devam etmektedir. Bu sebeple yarışlar hangi ülkede, hangi yörede olursa olsun doğayı korumak hepimizin görevidir.

İNSANA SAYGI: Yarışlar çeşitli kültürlerden, kişiliklerden ve farklı motivasyonlardan insanları bir araya getirir. Başkalarına saygı duymak, her insanın farklı olabileceğini anlamak ve bunu kabul etmek, onları engellememek, rahatsız etmemek ve empati yapabilmek çok önemlidir. Aynı zamanda yarışın yapıldığı yörenin, kendi kültürüne ve geleneklerine sahip olduğunu da unutmamak, saygı duymak gerekir. Aslında her koşucu kayıt yaptırarak, yerel nüfusa ve yörede bulunan her insana saygı gösterme taahhüdünde bulunur.

KENDİNE SAYGI: Ultra maratonlar uzun süreli fiziksel ve mental mücadeleyi içerdiği için içerisinde bazı riskleri barındırır. Bu sebeple her sporcu kendi sağlığını korumak amacıyla sadece küçük riskler almalı (gerekli ise) ya da ne zaman duracağını çok iyi bilmelidir. Ultra mesafeler, detaylı hazırlık gerektiren ve bu hazırlığı yaşamış güçlü bedenlerin yapabileceği, daha doğrusu yapmasının uygun olduğu mesafelerdir. Bu sebeple sporculara doğru antrenman yapmalarını, iyi dinlenmelerini ve beslenmelerini, tecrübelerine uygun yarışlar seçmelerini, herhangi bir yabancı madde kullanmamalarını öneriyoruz. Sizlerin kendiniz için oluşturduğu doğru şartlarla, bizlerin sizler için oluşturduğu doğru şartlar birleştiği zaman hep beraber, sağlıkla her yarışta başarıya ulaşabiliriz.

SORUMLULUKLAR VE EŞİTLİK: Yarışlarımız herkese açıktır. Kurallarımız herkes için geçerlidir ve herkese aynı şekilde uygulanır. Tüm sporcular aynı koşullara, sorumluluklara ve haklara sahiptirler. Eşitlik ilkesini garanti etmek, gerekli kontrolleri yapmak ve tüm katılımcılara mümkün olan en iyi yarış koşullarını sunmak bizim sorumluluğumuzdadır.

SONUÇLAR VE KATEGORİZASYON: Koşu sırasında kısmi ve sonrasında kesin sonuçlar marmarisultra.com internet sitesinden yayınlanacaktır. Sonuçlar aşağıdaki kategoriler üzerinden değerlendirilecektir:

– Erkek / Kadın Genel Klasman
– Erkek / Kadın 40-
– Erkek / Kadın 40+
– Erkek / Kadın 50+
– Erkek / Kadın 60+

ÖDÜLLER: Marmaris Ultra Trail herhangi bir maddi ödül vermemektedir. Koşuyu zaman limitinde ve kurallar dahilinde bitirmiş olan her katılımcıya bitiren madalyası verilecektir.

Ödül töreni 17.11.2024 tarihinde saat 11:00’da Atatürk Heykeli’nde yapılacaktır.

GÖRSEL MATERYAL KULLANIMI: Kayıtlı katılımcılar etkinlik boyunca çekilmiş olan fotoğraf ve videolarının organizasyon ve sponsorlar tarafından tanıtım amaçlı kullanılmasına izin vermiş sayılırlar.

FERAGATNAME: Marmaris Ultra Trail’e kendi istekleri ile kayıt olmuş katılımcılar koşu kurallarını ve bu kurallarda yapılabilecek değişiklikleri kabul etmiş sayılırlar. Organizasyon, katılımcılar tarafından gerçekleştirilen veya katılımcıların maruz kaldıkları maddi ve manevi zararlar ve kazalardan sorumlu tutulamaz.