Yesemek Ultra Trail, Gaziantep Yesemek Rotary Kulübü organizatörlüğünde yapılan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk ultra trail koşusudur.

Antik dünyanın “ilk açık hava heykel atölyesi” olma özelliğini koruyan , Hitit sanat unsurlarının ağırlıklı olarak izlendiği Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi ‘nde başlayan patika yolculuğunu, çam ağaçları arasında, Tilmen Höyük çevresinde, Karasu Irmağı kenarlarında koşarak keşfetmeye hazır mısınız?

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi M.Ö.13’yy’da Hitit imparatorluk çağının sonlarına doğru tarihlenmiştir. Kazı başkanı Prof. Dr. Atilla Engin’in güncel kazılarında ortaya çıkan 30 civarında yeni heykel ve bazalt bloklarla beraber alanda 600’ün üzerinde heykel ve heykel taslağı bulunmaktadır. Hala devam etmekte olan kazı çalışmalarıyla kapı aslanları,sfenksler ve kabartmalar kendi doğal ortamlarında sergilenmektedir.

Binlerce yılın izlerini taşıyan en büyük heykel okulunu olabildiğince çok insanın görmesini sağlamak, İslahiye ilçesindeki doğal güzellikleri koşarak ve yürüyerek keşfetmek , katılımcılara benzersiz bir deneyim sunacaktır. Ayrıca, bölgede hala devam etmekte olan kazı çalışmalarına yarışmacılar ve gönüllülerin desteğiyle katkıda bulunmak Yesemek Ultra Trail koşusunun temel amacıdır.

Gastronomi kenti Gaziantep’in eşsiz lezzetlerinden tatmak, her noktasında buram buram tarih kokan bu kentte doğal güzelliklere şahit olmak, sınırlarınızı ve gücünüzü sonuna kadar test etmek istiyorsanız hepinizi 5 muhteşem parkurlu Yesemek Ultra Trail’e bekliyoruz.

KATILIM ŞARTLARI

Yesemek Ultra trail maratonu 18 yaşın üzerindeki herkese açıktır.
Katılımcıların 11 Mayıs 2024 tarihinde geçerli ve koşmalarına engel olmadığını belirtir bir sağlık belgesine veya ilgili spor federasyonlarından alınmış onaylı sporcu lisansını ibraz etmeleri gereklidir. Bu belgelerin onaylı asıllarını koşu öncesi organizasyona gösterilecektir.

Koşucuların atletik hazırlıklarının olması ve farklı hava ve doğa şartlarına uygun kıyafetler giymeleri gerekmektedir.

Katılımcıların yarıştan önce-kit alımları sırasında- katılımcı taahhütnamesini imzalamaları gerekmektedir.

İlgili parkurlarda belirtilen zorunlu malzemelerini kit teslimi sırasında ibraz etmeyen katılımcılara göğüs numarası teslimi kesinlikle yapılmayacaktır ve yarışa kabul edilmeyecektir.
65 yaş ve üstü katılımcılar, EKG ve kardiyologdan almış oldukları sağlık raporuyla yarışmaya katılabilirler.

Yarış fiziksel ve ruhsal olarak üst düzeyde dayanıklılık gerektirdiğinden her koşucu yarıştan önce koşuya kendi isteğiyle katıldığını ve tüm sorumluluğun kendisinde olduğunu kabul eden bir muvafakatname imzalayacaktır.


KOŞU AHLAKI VE BAZI ÖNEMLİ BİLGİLER
Yesemek ultra trail maratonu, kişinin kendi sınırlarını test etmesi ve geliştirmesi fikri üzerine kurgulanmıştır. Bu sebeple doping olarak bilinen performans arttırıcı madde kullanımı kesinlikle yasaktır. Doping kullanımının patika ve ultra koşu mesafelerde ceza süresinden uzun haksız fayda sağladığına inandığımız için, yasaklı maddeler nedeniyle geçmişte ceza almış koşucular ancak tasnif dışı yarışabilirler. Bu durumlarını organizasyona kayıt sırasında beyan etmek zorundadırlar. Bu durumda olup beyan etmeden koşan kişiler diskalifiye edilir, varsa kazandıkları ödülleri geri alınır.

Yesemek ultra trail maratonu parkurları patika koşusu (dağ koşusu) özelliklerine uygun inişli çıkışlı bir rota hattında yapılacaktır. Parkurun %10’u oranında asfalt veya stabilize yollarda, kalanı toprak yollar ve patikalardan geçer. Parkurda uzun ve dik çıkışlar inişler, yer yer bozuk, kaygan, taşlık veya dere geçişleri mevcuttur. Hava koşulları parkurda değişkenlik gösterebilir.
Yarışmacılar kısmi-kendi kendine yeterlilik (semi autonomy) esasına göre ancak belli noktalarda kısmi ikmal ve yardım alabilir. Taşınması gereken zorunlu malzemeler, giysiler, yiyecek ve içecekler vardır.

Parkurların bir kısmı trafiğe açık yollardan geçebilir. Trafik kurallarına uymak ve araçlara dikkat edip emniyetli geçiş yapmak yarışmacının sorumluluğundadır.

Yarışmacılar yarış numaralarını her zaman görünür şekilde takmalıdır.

Yesemek ultra trail maratonu parkurlarında her katılımcının taşıması gereken zorunlu malzemeler yarıştan önce ve parkur sırasında kontrol edilir, malzemelerin taşındığı çanta işaretlenir. Eksik malzemeli sporcular parkura alınmaz, parkurdayken eksik malzemelerin tespiti durumunda diskalifiye edilir.

Organizasyon kuralları dışında davranmak, geçilmesi tehlikeli/ yasak alanlara girmek, yarış sırasında 3. şahısların veya kurumların can ve mal güvenliğine zarar vermek yasaklanmıştır ve tamamen benim sorumluluğumdadır, yarış organizasyon komitesi ve sponsorlar sorumlu olamaz. Organizasyon komitesi yarışma kurallarına, diğer yarışmacılara, organizasyon görevlilerine, yerel halka ve geçerli kanunlara, etik ilkelere saygı göstermeyen, kural dışı ve rahatsız edici davranışlarda bulunan kişileri tespit anında yarış dışı bırakabilir, start almasını engelleyebilir, yarış bitmiş ise derecelerini iptal edebilir, madalya ve ödüllerini geri isteyebilir, devamen yarışlarına kayıt kabul etmeme ve kayıtlıysa kaydını iptal etme hakkını saklı tutar.
Yesemek ultra trail organizasyonundan sadece kayıtlı yarışmacılar faydalanabilir. Başlangıç hattı, bitiş hattı, ikram tüneli, madalya (yarışı tamamlayan kayıtlı yarışmacılara), sponsorlar veya partnerler tarafından sunulan hizmet ve/veya ürünler, yarışmacı transferleri, katılım sertifikaları ve Yesemek Rotary Kulubü Derneği tarafından sunulan bütün ek hizmetlerden sadece organizasyona kayıt olmuş kişiler yararlanabilir.

ÇEVRE KORUMA
Parkurda asla çöp atılamaz. Çöpler ve atıklar katılımcı tarafından kontrol noktaları ve varıştaki çöp/atık kutularına taşınmalıdır.

Yedek piller bitişte veya öncesinde kontrol edilecektir, kullanılmış piller doğaya veya çöpe atılamaz.

Tuvalet noktaları dışında ihtiyaç giderildiğinde parkurda tuvalet kağıdı bırakılmaz. Organizasyonun verdiği ufak poşetlerle çöp noktalarına kadar taşınır.

Parkurda su, çay, meşrubat ve enerji içeceği bardak veya şişe olarak dağıtılmaz. Katılımcılar taşıdıkları bardaklar ile bu içecekleri içer. Böylece atık üretimi en az seviyede tutulur.

Atılan her çöp ve çevre ihlali için zaman cezası verilir.

Katılım sertifikaları kağıt olarak değil dijital olarak dağıtılacaktır.

DESTEK EKİBİ ve MALZEMESİ
Yarışmacılar destek ekibi bulundurabilir. Destek ekibi organizasyonun belirlediği ikmal noktalarında koşucuya destek ve ikmal (yiyecek, içecek, kıyafet, vb) verebilir.

Destek ekipleri kontrol noktalarına en fazla 50mt mesafede ikmal verebilir.

İkmal sırasında yarışmacının zorunlu malzemesini teslim alamaz, bu durumda yarışmacı diskalifiye edilir.

Belirlenen alan dışında destek ekibinden ikmal alan yarışmacıya 1 saat zaman cezası verilir.

Dropbag/ İkmal Çantası; Organizasyon, kayıtta gerekli bazı malzemeleri verecektir. Torbanın ağzı tam kapanmalı ve torbanın zarar görmeyeceği ağırlıkta eşya konmalıdır. Torbanın üzerine yarışmacı numarası ve ismi parkur renginde yazılmalıdır. Bu torba, başlangış ve bitiş noktasında olacaktır. İlgili program organizasyon tarafından yarıştan en geç 15 gün önce ilan edilecektir.

YESEMEK ULTRA TRAIL MARATONU KURAL KABUL VE EK FERAGATNAME BEYANI
1- Yesemek ultra trail parkurları ilan edildiği saatte toplu çıkış ile başlar.

2- Göğüs numalaraları hep görünür olacak şekilde takılır. Parkurlarda bir numara kâğıdı önde, diğer numara kâğıdı arkada görünmelidir.

3- İşaretli parkurlar takip edilerek koşulur. Yarış günü işaretlenmiş parkur önceden ilan edilenden farklı olabilir. Parkur üzerinde kurulan sayıda hakem noktasından geçmek ve geçtiğini ispatlamak yarışmacının kendi sorumluluğudur. Bu koşul, hakem tarafından okunduğu kontrol noktalarında da geçerlidir.

4- Genel erkekler ve kadınlar sıralaması oluşturulurken start işareti anı temel alınır ve ne zaman başlangıç halısından geçildiğine bakılmaksızın finiş çizgisini önce geçen önde bitirmiş olarak kabul edilir. Parkur genelinde ilk üçe madalya, web sayfasında belirtilen yaş gruplarında ilk üçe madalya verilir. Yaş gruplarında sıralama net zamana göre hesaplanır. Genel sıralamada madalya alan kişi yaş grubu sıralamasından çıkarılır. Sponsor imkânları ile organizasyon tarafından bazı hediyeler verilecektir.

5- Parkurları tamamlayanlara ilgili parkur için bitirme anı madalyası verilir.

6- Her yarış kendi içinde ayrıca değerlendirilir. Bir yarışı tamamlayamayan kişi daha kısa bir yarışı bitirmiş kabul edilemez, bitirme hediyesini almaya hak kazanamaz.

7- Aşağıdaki Ceza ve Diskalifiye durumları gerçekleştiğini saptayan organizasyon yarışmacıya gerekli ceza ve cezaları uygular:

(*)15 dakika veya 1 saat cezaları verildiği anda uygulanır. Bunun anlamı cezayı alan yarışmacı tüm ceza süresi boyunca yarışa ara vermek zorundadır. Jüri yada yarış direktörü cezaların uygulanım yerini değiştirebilir.

8- Katılımcılar Risk Kabul Formu’nu imzalayarak kendi sorumlulukları ile yarışırlar.

9- GPSli kol saati kullanmak ve organizasyonun verdiği data ile koşmak serbesttir. Organizasyonun yayınladığı haritalar dışında haritayla koşulamaz. Kulaklıkla müzik dinlemek tavsiye edilmez.

10- Yarışma sırasında genel trafik, mülkiyet ve güvenlik kurallarına uymak yarışmacının kendi sorumluluğudur. Organizasyon tarafından men edilmiş bölge, geçit ve yöntemler kullanılması yasaklanmıştır. Bu kuralın ihlali durumda oluşacak hukuki sorunların muhatabı yarışmacıdır, organizasyon sorumlu tutulamaz.

11- Yarışmayı çeşitli sebeplerle bırakanlar MUTLAKA organizasyona haber verir ve varışa gelir. Yarışma setini iade eder. Bu kişiler tekrar araziye çıkamaz, diğerlerine yardım edemez.

12- Yarışma sırasında burada yazmayan konularda TAF (Türkiye Atletizm Federasyonu) kuralları uygulanır.

13- Koşucular gelecek ve şimdiki organizasyonları hakkında bilgilendirme amaçlı mail ve kısa mesaj gönderme hakkına sahip olduğunu kabul eder. Yarışma sonuçlarının dağıtım hakkı organizasyona aittir. Hiçbir kişisel bilgi diğer firmalarla paylaşılmayacaktır.

14- Yarışma boyunca çekilen fotoğraf ve diğer görüntülerin hakları organizasyona aittir, herhangi bir hak talep edilemez.